Bahňák zase ožil a přivítal milovníky chladnokrevných koní z celé republiky

04.10.2021

Mistrovství ČR v kompletních soutěžích chladnokrevných koní v jednospřeží a dvojspřeží se poprvé konalo o tomto víkendu 2.10. a 3.10.2021 v Tlumačově na znovuobnoveném závodišti Bahňák. Pořadatelem této každoroční akce a celého seriálu kvalifikačních závodů byla Asociace svazů chovatelů koní ČR (ASCHK) a Svaz chovatelů chladnokrevných koní (SCHCHK). Spolupořadatelem mistrovství se pro tento rok stal Zemský hřebčinec Tlumačov.

V minulém roce proběhl v Tlumačově na Bahňáku jeden kvalifikační závod, ale mistrovství bylo díky zpřísněným vládním opatřením proti šíření onemocnění SARS-CoV2 (COVID-19) nakonec zrušeno. O to víc se všichni kvalifikovaní těšili do Tlumačova v tomto roce a mistrovská premiéra se dle názoru pořadatelů a zpětné vazby od účastníků a diváků akce vydařila. Celkovou atmosféru mistrovství příznivě ovlivnilo teplé počasí, jen silné poryvy větru během tohoto víkendu některým možná připomínali spíš Klokočov než Tlumačov.

Program mistrovství byl rozdělen do dvou dnů, z toho sobota 2.10.2021 byla mistrovstvím kompletních soutěží chladnokrevných koní v jednospřeží a neděle 3.10.2021 byla určena pro dvojspřeží. Každý soutěžní den se skládal z absolvování 3 soutěžních disciplín.

První disciplínou byla formanská jízda neboli ve sportovní řeči vozatajců vozatajský parkur. Parkur u kočárových koní se skládá z překážek, které kočáry musí absolvovat v co nejkratším čase a s minimem trestných bodů. Místo stojanů s bidly jsou na soutěžní ploše rozmístěny kužely s míčky a pokud průjezd překážkou je bez shození míčku, jedná se o čistý neboli bezchybný průjezd a kočímu je pak pouze počítán celkový čas, za který parkur zvládl zajet. Mezi nejtěžší překážku vozatajského parkuru a specialitou, která je naopak hodnocena obráceně, patří zpravidla couvání kočáru do kuželu s míčkem a úkolem je naopak míček shodit.

Druhou disciplínou je jízda zručnosti neboli ovladatelnost koně s kládou. Na soutěžní ploše je vybudováno několik překážek, u kterých je povinnost překážku zdolat podle instrukcí stavitele a hlavního rozhodčího soutěže. Mezi nejobtížnější překážky patří překážka, kdy kláda musí zůstat ve vzduchu opřená v tom správném místě svého těžiště o druhou kládu, která je na zemi, musí 5 sekund vydržet ve vzduchu a nesmí se dotknout země. I tento rok  tuto překážku nezvládli všichni účastníci mistrovství a bylo velmi zajímavé sledovat, jak se s celou překážkovou tratí jednotlivý účastníci mistrovství vyrovnali.

Poslední disciplínou je těžký tah. Pro obě kategorie koní je určena dráha o délce 20 m a pro jednospřeží o šířce 5 metrů a pro dvojspřeží o šířce 10 metrů. Úkolem kočího a koně (koní) je zapřažený náklad odtáhnout ze startu do cíle za daný časový interval 1 minuty a 20 sekund. Pokud to za daný interval kůň (koně) nezvládne, změří ze od startu ta vzdálenost, kterou kůň (koně) zvládl (zvládli). Pokud kočí nazná, že daná váha je pro koně nad jeho síly, zvedne pokrývku hlavy a dá tím sboru rozhodčích najevo, že časový interval ke zvládnutí úkolu nevyužije a dvojice či trojice končí v soutěži na této váze a na tomto místě soutěžní dráhy.

Základní vahou pro jednospřeží je 700 kg a pro dvojspřeží je 1.400 kg. Sobotní vítěz zvítězil s celkovou vahou saní a nákladu 1.050 kg. V neděli ve dvojspřeží to byla celková váha 2.400 kg.

Výsledky MČR v jednospřeží dne 2.10.2021:

Soutěže se v sobotu účastnilo 12 jednospřeží.

Jaroslav Marvan s Markou vyhrál v sobotu 2. října formanskou jízdu, v ovladatelnosti s kládou byl druhý a v těžkém tahu čtvrtý, což v součtu znamenalo zisk pouhých sedmi trestných bodů a celkové prvenství.

Z druhého místa se radoval Michal Bančík s Nickem. Ten byl třetí jak ve formanské jízdě, tak v ovladatelnosti s kládou. Při těžkém tahu byli pátý a zapsal celkem 11 trestných bodů.

Třetí místo získal Jan Francista mladší, který startoval s Dodem. Ovladatelnost s kládou zvládl nejlépe, formanskou jízdu absolvoval jako šestý a v těžkém tahu skončil na sedmém místě a celkový počet trestných bodů ze všech disciplín byl 14.

Čtvrté místo v kompletní soutěži tlumačovského mistrovství zaujal David Janoš s Brysem a pátý skončil Miroslav Šuhaj s Borgisem.

Výsledky MČR ve dvojspřeží dne 3.10.2021:

Soutěže se v neděli zúčastnilo 14 dvojic.

První místo svým výkonem vybojoval a mistrem ČR v kompletní soutěži chladnokrevných koní ve dvojspřeží v roce 2021 se stal David Janoš, v každé ze tří disciplín byl čtvrtý a to s celkovým počtem trestných bodů 12.

Výsledky republikového šampionátu chladnokrevných koní byly ve dvojspřeží velmi těsné. Jen o bod více než vítěz David Janoš měli Ondřej Matějka a Michal Bančík. Ve prospěch Matějky rozhodla zkouška B, tedy ovladatelnost s kládou, v níž vybojoval dílčí prvenství. Ve formanské jízdě byl až sedmý a v těžkém tahu pátý.

Bronzový medailista Michal Bančík byl ve formanské jízdě třetí, v ovladatelnosti s kládou dokonce druhý, ale nevyšel mu těžký tah, v němž dokončil až jako osmý v pořadí.

 

https://www.jezdci.cz/clanky/jaroslav-marvan-s-markou-se-stali-mistry-cr-2021-chladnokrevnych-koni/

https://www.jezdci.cz/clanky/david-janos-vyhral-mistrovstvi-cr-dvojsprezi-chladnokrevnych-koni-2021/

https://www.equitv.cz/video/zaznam-chladnokrevnici-na-bahnaku-medaile-z-mcr-maji-marvan-a-janos.html

 

Vedení ZH Tlumačov


logo

ZEMSKÝ HŘEBČINEC TLUMAČOV s.p.o.
Dolní 115, 763 62 Tlumačov

Tel.: +420 774 659 017
E-mail: info@hrebcinec-tlumacov.cz