Kompletní závody spřežení CAN2*

30.7.-2.8.2020

Na závodišti u Tlumačova po 24 letech závodila koňská spřežení

Zemský hřebčinec Tlumačov na Zlínsku uspořádal závody koňských spřežení. Po dlouhé době se opět uskutečnily na závodišti Bahňák, které poškodily záplavy v roce 1997. Závody se sem vrátily po dlouhých 24 letech, řekl dnes ČTK ředitel hřebčince David Olejníček."Naposledy se tady jelo v roce 1996, o rok později byly na Moravě velké záplavy, které zaplavily pozemek. Bylo tady asi pět metrů vody, voda tady zůstávala, pozemek byl dlouhodobě nepoužitelný pro ježdění," uvedl ředitel Dodal, že se musely také udělat úpravy, aby voda odtékala.
Hřebčinec se chce k pořádání akcí na závodišti opět vrátit. "Cílem je minimálně každý rok uspořádat tři, čtyři, pět akcí podle toho, jaký o ten prostor a tyto akce bude zájem se strany chovatelské a sportovní veřejnosti," uvedl Olejníček. Na závodišti se podle něj nemusí konat jen sportovní události, ale například také přehlídky. Již za měsíc se na Bahňáku bude konat 29. srpna kvalifikační závod na mistrovství ČR chladnokrevných koní v jednospřeží a dvojspřeží a 2. až 4. října mistrovství v těchto soutěžích chladnokrevných koní.
Nyní pořadatelé připravili čtyřdenní akci, která je kvalifikací na mistrovství ČR, koná se od čtvrtka do neděle. Každý den má svou disciplínu, konala se již drezura, dnes maraton, v neděli je na programu parkur.
Při dnešním maratonu spřežení jedou několik kilometrů s pěti překážkami, kterými musí správně projet. "Každý stavitel a pořadatel se snaží postavit zajímavé a atraktivní překážky, jezdíme po světě a snažíme se inspirovat," řekl ředitel. Podle něj byla dnes nejatraktivnější překážkou ta, ve které byla uprostřed voda. "Je dynamická, už ta voda je prvek, která překážku zatraktivňuje, protože ne každý kůň ji snáší a je třeba naučit koně do vody chodit," uvedl Olejníček. Soutěžilo se v kategoriích jednospřeží a dvojspřeží pony, dále klasické jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží a jednospřeží hobby. Přihlásily se čtyři desítky soutěžních týmů.
Zemský hřebčinec je státní příspěvkovou organizací, založen byl v roce 1925. Jeho hlavním cílem je produkovat plemeníky pro zemský chov.